TANEC (BAILE FLAMENCO)


"Ballett is up; Flamenco is down." (La Presi)


Baile flamenco je ve své podstatě introvertní, zemitý tanec. Pohyby či impulsy jsou ve flamencu směřovány dolů  k zemi, zatímco balet označovaný jako extrovertní tanec, směřuje do výšky a prostoru.


Zdroje:
Bernhard Leblon, Flamenco, Heidelberg 2001; Robin Totton, Song oft he Outcasts: an introduction to Flamenco, Portland, Oregon USA 2003; Vollhardt Anja, Flamenco - Kunst zwischen gestern und morgen, 2.vydání Weingarten 1996 (cit. Vollhardt ...); Lexikon Wikipedia; Planet Wissen; Diplomová práce, autorka: Maya Ackermann (April 2000)
Stejně jako u cante se jednotlivé taneční styly liší svým charakterem, náladou i rytmem: existuje široká škála tanců zahrnující tance radostné, veselé i slavnostní až po tance s vážným, smutným či dramatickým obsahem.

Ve flamencovém tanci jsou zapojeny všechny části těla: hlava, horní část těla, ruce, prsty, nohy. Důležitá je rychlá koordinace horní a spodní části těla, zejména při rychlých podupech nohou (zapateado), které svojí technikou a rytmikou fungují jako samostatný hudební nástroj. Napětí, které vzniká střídáním rychlých podupů s pomalými tanečními pasážemi, je na tomto tanci zřejmě tím nejfascinujícím.

Tanečník, zpěvák a kytarista mezi sebou na jevišti komunikují, což je pro nezkušeného diváka sotva rozpoznatelné. Flamenco se však řídí určitými pravidly (např. compás), jejichž znalost je pro každého tanečníka nezbytná. I přes tato omezení má každý tanečník uměleckou svobodu pro vyjádření svého osobního stylu a emocí. 

Flamencová choreografie se skládá z různých částí, jež se mohou časově lišit. Mezi takové patří např. salida (vstupní část, zpěv), copla (sloka), macho (zakončení zpěvu), falseta (sólová kytarová část) nebo remate.

V tanci se velmi často používají tyto doplňky: kastaněty, věř (abanico), klobouk (sombrero), velký šátek s třásnĕmi (manton), taneční hůl (bastón).

Baile flamenco je především sólový tanec, vhodný pro ženy, muže i děti bez rozdílu věku. Tento ohnivý, temperamentní tanec se mohou naučit všichni, kdo se rádi pohybují, mají vytrvalost a cit pro rytmus.